Uczestniczyli w otwarciu wystawy

W holu Pałacu Wielopolskich, w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, otwarto w poniedziałek, 17 lutego, w samo południe wystawę przypominającą o słynnej głodówce protestacyjnej sprzed 35 lat. Ekspozycja przypomina największy w historii protest głodowy, który miał miejsce w parafii Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie w 1985 r. Trwał 194 dni. Wzięło w nim udział 387 osób z 76 miejscowości. Głodowano przeciwko represjom stanu wojennego, prześladowaniu Kościoła i społeczeństwa. Na 26 planszach przedstawiono fotografie, dokumenty, znaczki poczty podziemnej związane z protestem głodowym zorganizowanym przez działaczy Konfederacji Polski Niepodległej i podziemnej „Solidarności”.

W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie kl. II c naszego liceum. Ich obecność wielokrotnie podkreślano i do nich wiele osób zabierających głos się zwracało, prosząc, aby pamiętali o ważnych dla odzyskania naszej wolności wydarzeniach. O naszym udziale w otwarciu wystawy napisał m. in. red. Bogdan Garncarz z Gościa Niedzielnego (w wydaniu internetowym):

„Ekspozycję przyszli obejrzeć m. in. uczniowie klasy II c z 43 LO w Krakowie. – Dzięki tej wystawie możemy poznać przebieg głodówki bieżanowskiej oraz losy uczestniczących w niej ludzi. To niepowtarzalna okazja, gdyż my nie pamiętamy tych czasów – powiedziała uczennica Maria Matuszewska.”

Mam nadzieję, że dla licealistów była to ważna lekcja historii z XX wieku naszej ojczyzny.

Maria Fortuna-Sudor