Job shadowing w Klagenfurcie

Jeszcze przed przerwą świąteczną rozpoczęła się druga odsłona projektu Erasmus (Uczymy się, uczymy siebie nawzajem – zbierając doświadczenia w Europie, rozwijamy XLIII LO) skierowana do nauczycieli naszej szkoły. Po wakacyjnych kursach językowych przyszedł czas na wyjazdy do szkół partnerskich rozsianych po całej Europie. Celem owych podróży są obserwacje zajęć w tych placówkach oraz nawiązanie bliżej współpracy i organizacja przyszłych wymian uczniowskich.

Z pierwszą wizytą do południowej Austrii wyruszyła prof. Barbara Niedzielska-Adler oraz prof. Jakub Kotarba. Celem była szkoła w przepięknie położonym mieście Klagenfurt. A oto jak relacjonują całą mobilność jej uczestnicy:

Na miejsce zakwaterowania dotarliśmy po prawie 10 godzinach jazdy przez Polskę, Czechy i Austrię. Drugi dzień (niedziela) rozpoczął się od spotkania z tutejszym koordynatorem projektów erasmusowych (Robin Wadl), który oprowadził nas po okolicy, przybliżył historię miasta, opowiedział o okolicznych atrakcjach, a także zapoznał nas z harmonogramem całego pobytu i planem na najbliższy tydzień – to było naprawdę miłe spotkanie, podczas którego prof. Adler nauczyła naszego partnera bardzo popularnej u nas w szkole „belgijki” (możecie wierzyć lub nie ale Austriacy najwyraźniej nie mieli pojęcia o jej istnieniu!!!).

Po południu, już na własną rękę, udaliśmy się na długi spacer do centrum miasta gdzie zwiedziliśmy starówkę, a przy okazji natknęliśmy się na dwa jarmarki świąteczne, gdzie można było spróbować lokalnych smakołyków lub zakupić drobiazgi od tutejszych rzemieślników i wytwórców. Po powrocie zaczęliśmy przygotowania do tego co miał przynieść nam nadchodzący tydzień.

Całe pięć dni upłynęło nam na obserwacjach zajęć, rozmowach z dyrekcją i nauczycielami. Nie zabrakło oczywiście wymiany doświadczeń i pomysłów do dalszej współpracy. Największą niespodzianką było spotkanie z jedną nauczycielką wychowania fizycznego, którą okazała się była reprezentantka Polski w siatkówce – Bernadeta Leper. Poczuliśmy się jak w domu, bo Benia zajęła się nami i zadbała o zapełnienie naszego czasu wolnego po obserwacjach lekcji. Było więc zwiedzanie miasta, opowieści i smakowanie austriackiej kuchni.

Zwieńczeniem całego tygodnia w szkole w Klagenfurcie było spotkanie świąteczne kadry, na które zostaliśmy oczywiście zaproszeni. W trakcie tego uroczystego wieczoru znalazł się czas na rozmowy, podziękowania oraz dalszą integrację z austriackimi nauczycielami, która zakończyła się o północy.

Ostatni dzień pobytu w mieście to pożegnalny spacer w okolicach jeziora Worthersee, a po południu krótka, spontaniczna wycieczka do niedalekiego Villach i wizyta na tamtejszym jarmarku świątecznym. Po powrocie zostało nam już tylko pakowanie i przygotowania do powrotu. A droga do Polski upłynęła nam na podsumowaniach i wspominkach, na myśl o których robiło się ciepło na sercu, bo było to naprawdę owocne i miłe doświadczenie.