12 II 2021 „Jak powstają lekarstwa i kto dokładnie za nie płaci, kiedy są nam potrzebne w razie choroby?”
Webinarium prowadził pan dr Tomasz Bochenek, zastępca Dyrektora Instytutu Zdrowia Publicznego.
Oprócz metod „in vitro” oraz „in vivo” badania często prowadzi się „in silico” – czyli … przy użyciu programów komputerowych. Mogą dać znaczną oszczędność czasu i kosztów; a te bywają pokaźne.
W przypadku zupełnie nowego leku od początku procesu jego powstawania, poprzez rejestrację i dopuszczenie go do obrotu, oprócz czasu potrzebne jest około 1,3 miliarda USD (średni koszt opracowania leku).
Ceny leków, zwłaszcza stosowanych w leczeniu tzw. chorób rzadkich też mogą być wysokie – np. 341 000 za 5 ml.
Czas potrzebny jest na wszystkie etapy badań – od przedklinicznych; prowadzonych na homogenatach tkankowych, wyizolowanych narządach, a następnie na zwierzętach, poprzez badania kliniczne – w nich biorą udział ludzie. Okazuje się, że gdy biorą w nich udział pacjenci, do sprawdzenia działania testowanego leku nie zawsze stosowane jest placebo – w grupie kontrolnej stosuje się leczenie standardowe; żeby nie pozbawiać chorych dostępu do leków.
Dowiedzieliśmy się też co oznaczają poszczególne symbole na recepcie, kto może przepisywać leki , oraz że zagęszczenie aptek w Polsce plasuje nas w górze tabeli – pomiędzy Irlandią a Francją.
Rynek leków to także regulacje prawne, między innymi związane z reklamą leków i udziałem w nich lekarzy.
W reklamach pasty do zębów można zobaczyć prawdziwych dentystów, ale tylko dlatego, że pasta do zębów (podobnie jak suplementy diety) należy do tzw. wyrobów medycznych. Oddziaływanie takich reklam też jest przedmiotem badań , choćby dlatego, że w Polsce 33% udziału w rynku leków stanowią lekarstwa OTC (over the counter = sprzedawane bez recepty).
Zainteresowani zagadnieniami dotyczącymi leków będą studiować zagadnienia m.in. z farmakologii, oceny technologii medycznych i gospodarki lekami, mogą też wybrać ścieżkę anglojęzyczną.
Na stronie Instytut Zdrowia Publicznego znajdziecie m.in. blog oraz podcasty ;
https://izp.wnz.cm.uj.edu.pl/pl/strona-glowna/
grafika: https://www.vecteezy.com/free-vector/usd