Spotkanie z kryptologiem

Kryptologia czyli łamanie szyfrów

W ramach uroczystości upamiętniających sławnych polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego do Krakowa został zaproszony sir Dermot Turing, bratanek Alana Turinga – brytyjskiego kryptologa, który kontynuował pracę naszych matematyków.

Spotkanie z sir Dermotem Turingiem

Dermot Turing – autor książki „XYZ Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, spotkał się m.in. z krakowskimi uczniami, którzy nie tylko mieli okazję wysłuchać poświęconych historii Enigmy wykładów: prof. Zbigniewa Błockiego, dr. Marka Grajka oraz sir Dermota Turinga, ale także otrzymali książkę angielskiego autora z jego autografem.

Wojenny sukces polskich matematyków

Do udziału w wykładach zostali zaproszeni również nasi licealiści – uczniowie z kl. II c. Gdy po spotkaniu zapytałam, czy było warto wziąć w nim udział, usłyszałam same twierdzące odpowiedzi. Dla jednych była to m.in. okazja, by dowiedzieć się o złamaniu szyfru Enigmy, dla innych – możliwość poszerzenia wiedzy na ten temat. Lektura otrzymanych książek na pewno umożliwi lepsze poznanie i zrozumienie historii II wojny światowej i wpisującej się w te dzieje szpiegowsko-naukowej historii złamania szyfru Enigmy.

Wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim

Spotkanie odbyło się w czwartek, 5 września br. w auli Wydziału Matematyki i Informatyki UJ przy ul. Łojasiewicza w Krakowie. Wydarzenia zorganizowała Fundacja Panteon Narodowy.

Maria Fortuna-Sudor