Udział licealistów 43 LO w Dniu Otwartym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum
Uczniowie uczestniczyli 23 marca 2018 w wykładach dotyczących wpływu środowiska na zdrowie człowieka („Woda i jej związki ze zdrowiem” oraz „Smog – nieproszony lokator, czy zagraża także w domach?”), a także prapoczątków naszego lepszego lub gorszego stanu zdrowia („Jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na nasze zdrowie w dorosłym życiu?”) prezentowanych przez pracowników naukowych Zakładu Zdrowia i Środowiska Instytutu Zdrowia Publicznego.
Licealiści zwiedzali pracownie dydaktyczne, brali udział w symulowanych zajęciach z fizjoterapii, elektroradiologii, badaniach mammograficznych oraz mogli poddać się badaniu spirometrycznemu. Uczestniczyli w pokazach zaawansowanych technik ratowniczych, warsztatach „chustonoszenia” czyli noszenia dziecka w chuście, pokazach samobadania piersi oraz kąpieli i ubierania noworodka, a także technik prowadzenia porodu. Można było również zbadać skład swojego ciała metodą bioimpedancji, zasięgnąć rady dietetyka czy zapoznać się z aplikacją Afast, służącą do rehabilitacji osób z afazją.
Uczestnicy Dnia Otwartego mogli również zasięgnąć informacji odnośnie zasad rekrutacji, jak i warunków studiowania na wybranym kierunku.
Wykłady w Instytucie Zdrowia Publicznego
11 kwietnia 2018 uczestniczyliśmy też w wykładach UJ.
dr n.med. Beata Piórecka „Związek żywienia i występowania chorób dietozależnych”
Wskazanie przyczyn najczęściej występujących chorób „cywilizacyjnych”, takich jak cukrzyca, czy miażdżyca naczyń wieńcowych serca, a także jak powinna być zaplanowana prawidłowa dieta i czy tkanka tłuszczowa to samo zło.
Aplikacja na smartfony CanCell Cancer – ocenia predyspozycje genetyczne oraz ryzyko zachorowania na najczęściej występujące nowotwory, monitoruje dietę i aktywność fizyczną. Jest skierowana do osób zdrowych, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia i w ten sposób zminimalizować ryzyko zachorowania
mgr Anna Tubek „E-papierosy jako zagrożenie dla zdrowia”
Historia e-papierosów, zmiany konstrukcyjne i podsumowanie wyników badań. Po wykładzie już wiemy, czy e-papierosy są rzeczywiście mniej szkodliwe od tradycyjnych. Bad news: nie są.