Polsko-szwedzka współpraca

Polsko-szwedzka współpraca i zapowiedź wymiany

W kwietniu 2018 roku XLIII Liceum Ogólnokształcące miało zaszczyt gościć delegację ze szkoły Älvboda Friskola z miejscowości Skutskär w Szwecji. Naszą szkołę odwiedził dyrektor  Johan Sennerfeldt, zastępca dyrektora Ewa Andersson oraz trójka nauczycieli. Spotkanie zaowocowało nawiązaniem długofalowej współpracy pomiędzy naszymi szkołami, a w przyszłym roku szkolnym planowana jest wymiana uczniów XLIII Liceum Ogólnokształcącego oraz młodzieży ze Szwecji.

Älvboda Friskola jest prywatnym zespołem szkół, kształcącym uczniów w wieku od 10 do 18 lat. System edukacyjny w Szwecji pozwala każdemu uczniowi wybrać dowolną szkołę, w tym także prywatną, w której chciałby się uczyć bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, co sprawia, że szkoła ze Skutskär jest dostępna dla każdego. Szkoła mieści się w niedawno wyremontowanym budynku i zapewnia szereg udogodnień dla młodzieży: świetnie wyposażone sale lekcyjne, nowoczesny sprzęt elektroniczny, halę sportową oraz stołówkę, gdzie każdy uczeń codziennie otrzymuje obiad finansowany przez państwo. W szkole działa również asystent do spraw wielokulturowości, który wspiera nowoprzybyłych uczniów z innych krajów.

Skutskär, miejscowość, w której mieści się szkoła.
Znajduje się w gminie Älvkarleby w regionie Uppsala i liczy około 6000 mieszkańców. Podczas pobytu w Szwecji nasi uczniowie odwiedzą miasta Uppsala oraz Sztokholm.

Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto w Szwecji liczące 150 tys. mieszkańców, słynie z pięknej gotyckiej katedry, która jest największym budynkiem sakralnym w kraju. W katedrze pochowana jest Katarzyna Jagiellonka, żona króla Szwecji Jana III Wazy, matka Zygmunta III Wazy. Nad jej nagrobkiem znajduje się herb Rzeczypospolitej, a na ścianie powyżej znajduje się fresk przedstawiający Kraków. W Uppsali znajduje się również założony w roku 1477 najstarszy uniwersytet w całej Skandynawii.

Sztokholm, liczący 1,5 mln mieszkańców, to stolica Szwecji. W mieście znajduje się około 70 muzeów, a do głównych zabytków należą Pałac Królewski, Katedra Storkyrkan, Ratusz Miejski oraz skansen.

Podczas wizyty uczniów ze szkoły Älvboda Friskola w Polsce, planowane jest zwiedzanie Krakowa oraz wyjazdy do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i do kopalni soli w Wieliczce.

Mamy nadzieję, że wymiana będzie wzbogacającym doświadczeniem zarówno dla uczniów naszej szkoły jak i dla młodzieży ze Szwecji.