75 rocznica likwidacji krakowskiego getta

W dniach 13 i 14 marca 2018 roku odbył się w naszej szkole projekt realizowany wspólnie z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Realizacja projektu związana była z przypadającą w tym roku 75 rocznicą likwidacji Krakowskiego Getta.

Po projekcie na terenie szkoły uczniowie z klasy III a Aleksandra Taran i Maciej Mlak przedstawili fotoreportaż, który wzbogacili relacjami uczestników warsztatów. Pracę można zobaczyć na szkolnym korytarzu. Tu przedstawiamy mały fragment prezentacji po tytułem Co w nas zostało…

Projekt w 75 rocznicę likwidacji krakowskiego getta

„Przychodzi mi do głowy wiersz Wisławy Szymborskiej „Koniec i początek”. Noblistka opowiada w nim o terenie po wojnie, który porosła łąka: „W trawie, która porosła przyczyny i skutki(…)”. Obecnie obóz w Płaszowie porosła właśnie taka metaforyczna trawa…”

Maciej

„…dał mi dużo empatii; dzięki tekstom czytanym przez panią Olgę podczas spaceru mogłam, dzięki przytaczanym fragmentom i specyfice miejsca, prawie poczuć na własnej skórze emocje ludzi, którzy tam przeżywali piekło….”

Ola

„…lekcja z archeologiem była, w mojej opinii, wspaniałym wstępem do późniejszych zajęć czy wycieczki po terenie byłego obozu koncentracyjnego na terenie Płaszowa…”

Krzysztof

„…Przed wzięciem udziału w projekcie nie wiedziałem nic o obozie w Płaszowie. Po udziale w tym przedsięwzięciu moja wiedza znacznie się powiększyła w zakresie historii z okresu drugiej wojny światowej oraz obecnej sytuacji na terenie obozu….”

Jakub

 

Wcześniej pisaliśmy o projekcie: http://lo43krakow.pl/liceum43/75-rocznica-likwidacji-getta/

Spacer szlakiem pamięci: http://lo43krakow.pl/liceum43/spacer-szlakiem-pamieci-1941-43/