Zielona szkoła Orawa 2019

W dniach 22–24 maja klasa IIIa była w Zubrzycy Górnej na zielonej szkole, zorganizowanej przez „Speedball Tours”. Nasi gospodarze – właściciele pensjonatu „Orawski Dwór” oraz organizatorzy wyjazdu – p. Robert Szymik i p. Przemek Wolan –  dbali o to, abyśmy się nie nudzili i mogli ciekawie spędzić czas. Codziennie pływaliśmy w basenie, korzystaliśmy z siłowni i świetnie wyposażonej sali gier.

Zwiedziliśmy Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Niesamowite, że niektóre lokomotywy i wagony wciąż wyjeżdżają ze skansenu, tworząc „pociągi retro”. Są też wykorzystywane w filmach, np. „Katyń” czy „Lista Schindlera”.

Odwiedziliśmy też Orawski Park Etnograficzny, gdzie zgromadzono wiele starych chat z okolicznych wsi, a nawet zabytkowy kościółek z Tokarni, w którym nadal odbywają się koncerty.

Szkoda, że towarzyszyła nam wyjątkowo niesprzyjająca pogoda. Z niepokojem śledziliśmy informacje o fali powodziowej, zbliżającej się w tym czasie do Krakowa.

Na koniec naszego pobytu w „Orawskim Dworze” usłyszeliśmy od gospodarzy, że nasze zachowanie zaprzecza stereotypom o nieznośnej współczesnej młodzieży. Wychowawczyni – p. Teresa Pióro – była z nas dumna.