Wycieczka do Czech

Pani pedagog Beata Mlak wspólnie z „GLOBTRAMP” zorganizowała międzyklasową wycieczkę do Republiki Czeskiej.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Morawy. Poznaliśmy ciekawą historię Ołomuńca i jego zabytki, m.in. Katedrę Św. Wacława, Kolumnę Św. Trójcy oraz piękne fontanny miejskie. Po południu mogliśmy z kolei podziwiać wspaniały krajobraz Morawskiego Krasu ze słynną Przepaścią Macochy, powstałą po zawaleniu się stropu ogromnej jaskini. Pokonywaliśmy łodziami labirynty przepięknych grot, w których nacieki tworzą bajkowe kształty.

Drugi dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Pragi. Poznaliśmy zaledwie część niezwykłego bogactwa zabytków tego miasta. Hradczany, Katedra Św. Wita, Złota Uliczka, Most Karola, Ogrody Wallensteina, klasztor na Strachowie, zegar astronomiczny – słynny Orłoj, Ściana Johna Lennona, studnia z książek (instalacja w Bibliotece Miejskiej) – to tylko niektóre z atrakcji Pragi, które udało się nam zobaczyć. Szkoda, że nie mieliśmy do dyspozycji kilku dni.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Skalnego miasta w Adršpach. Prawie stumetrowe, pionowe skały o nieprawdopodobnych wprost kształtach, między którymi można wędrować bez końca. Rejs łodzią po jeziorku wśród skał z kapitanem, sypiącym żartami jak z rękawa – niezapomniany.

Nasz niestrudzony przewodnik – p. Bartłomiej Janusz – dzielił się z nami swoją ogromną i wszechstronną wiedzą o każdym z napotkanych miejsc. Pełni wrażeń i wspomnień, z setkami pamiątkowych zdjęć wróciliśmy do Krakowa.