Występ uczniów w Narodowym Starym Teatrze

„Antygona LIVE!”

Uczniowie klas 2d i 2e wystąpili w Narodowym Starym Teatrze  w sztuce opartej na „Antygonie” Sofoklesa.

W sobotę 14 kwietnia 2018 w Teatrze Starym przy placu Szczepańskim na Nowej Scenie odbył się finał projektu teatralnego i pokaz etiud: „Antygona Live!”.

Pokaz etiud teatralnych wieńczył program edukacyjny „Dramat w działaniu” podczas którego nauczyciele z małopolskich szkół mieli zajęcia m.in. z pisania scenariuszy, improwizacji, pracy z ciałem i głosem, relaksacji itd. Wszystko  prowadziło do stworzenia wraz ze swoimi uczniami autorskich scenariuszy opartych na twórczej lekturze Antygony…

W końcu nadszedł dzień, gdy wszyscy mogli zaprezentować swoje wersje antycznego dramatu na scenie teatru. Były więc alternatywne historie bohaterów, przeróbki wątków, przedstawienia na poważnie z cytatami z Sofoklesa, były sceny, gdzie np. dwie Antygony (jedna będąca głosem rozsądku a druga kierująca się sercem) rozmawiały z dwoma królami Kreonami, a nawet fantastyczny monodram licealistki. W jednej ze sztuk pokazano ten dramat jako rywalizację mężczyzn z kobietami i walkę uczuć z umysłem, by ostatecznie uniknąć rozlewu krwi tylko poprzez współpracę i kompromis. W innej z etiud słowa sztuki zastąpiono powtarzającym się wierszykiem, ale ton głosu i gra młodych aktorów pozwalała od razu zrozumieć, co się dzieje na scenie.

Występ naszych uczniów

Gdy nadeszła nasza kolej, uczniowie Liceum 43 pod opieką p. Joanny Golc wystawili przed zebraną tłumnie publicznością sztukę „A gdyby Hajmon zdążył?”. Najpierw odegrana została pantomima, będąca streszczeniem sztuki. Antygona przyłapana przez ochroniarzy na zasypywaniu ciała brata-zdrajcy zostaje postawiona przed królem Kreonem i skazana na śmierć. Popełnia jednak samobójstwo. Pociąga to za sobą kolejne śmierci – w tym ukochanego Hajmona, który nie może już jej uratować, gdyż jest za późno. W tym momencie czas gwałtownie się zatrzymuje i zaczyna biec w przeciwnym kierunku, by po chwili… Hajmon zdążył.

Co dzieje się dalej? Kto nie widział, będzie mieć okazję zobaczyć w czasie Dnia Otwartego Liceum nr 43 w Krakowie 10 maja 2018.

Antygona przekonuje siostrę Ismenę do działania

„Wybierz mnie! Jestem tu i teraz.”

Marysia Lis jako profesjonalna charakteryzatorka

Występ nauczycieli

Pokaz etiud rozpoczęła premiera przedstawienia z udziałem nauczycieli, do której przygotowywali się pod kierunkiem kierownik dramaturgów p.Agatą Dąbek. Spektakl „Nie jest tak, jak wam się wydaje” oparty był częściowo na improwizacji i interakcji z widownią, która miała okazję proponować aktorom zmiany.

Muzeum MICET

Chętni widzowie mieli też okazję odwiedzić niezwykłe muzeum MICET, w którym za pomocą interaktywnych ekranów i pulpitów można komponować muzykę, tworzyć scenografie, efekty dźwiękowe czy oświetlenie, dobierać fragmenty kostiumów bawiąc się wielkimi, dotykowymi ekranami.

Zapraszamy na Dzień Otwarty Liceum 43 w dniu 10 maja 2018 od 18:00.

fot. Stary Teatr oraz Maciej Gomułka