Kilka słonecznych październikowych dni (16-18.10.2024) klasy 3 a i 3 b, pod opieką prof. Bożeny Kiszniewskiej, prof. Joanny Pełech-Pieszczyńskiej i prof. Ewy Goczał, spędziły na wycieczce do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią i współczesnością Pałacu Kultury i Nauki. W jego okolicy znajduje się pomnik Janusza Korczaka – zasłużonego pedagoga i lekarza, słynnego Starego Doktora, który w 1942 roku dobrowolnie, towarzysząc swoim wychowankom, poszedł na Umschlagplatz i zginął w Treblince.
Najważniejszymi punktami w programie wyjazdu, zorganizowanego przede wszystkim jako edukacyjny, były muzea. W Muzeum Powstania Warszawskiego poznaliśmy historię wyzwoleńczego zrywu z 1944 r., w Muzeum Więzienia Pawiak – warunki, w jakich przebywali więźniowie polityczni z czasów okupacji hitlerowskiej. Zwiedziliśmy także Cytadelę Warszawską – twierdzę zbudowaną po upadku powstania styczniowego, w której byli więzieni między innymi Józef Piłsudski czy Romuald Traugutt, a obecnie powstaje monumentalne Muzeum Historii Polski. Z dachu Cytadeli zobaczyliśmy panoramę całej Warszawy. Wiele czasu spędziliśmy na warszawskiej starówce, gdzie obok Zamku Królewskiego czy Pałacu Prezydenckiego znajdują się miejsca szczególnie związane z XX-wieczną historią stolicy (takie jak wyjścia z kanałów, którymi przemieszczali się powstańcy warszawscy) oraz z fikcyjną, ale jakże realistyczną historią XIX-wiecznej Warszawy, przedstawioną w „Lalce” Bolesława Prusa.
Pogoda dopisała, dzięki czemu, spacerując po Łazienkach Królewskich, mogliśmy cieszyć się złotą jesienią, podziwiając nie tylko klasycystyczne budowle i rzeźby (które posłużyły Stanisławowi Wyspiańskiemu za inspirację do napisania wystawianej przez nas niedawno w szkole „Nocy listopadowej”), ale też przyrodę: piękne stawy, bogaty drzewostan oraz zamieszkujące park wiewiórki i pawie. Na Cmentarzu Powązkowskim odwiedziliśmy szereg grobów osób zasłużonych dla naszego kraju – bohaterów „Kamieni na szaniec” (Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka” i Jana Bytnara „Rudego”), innych żołnierzy i sanitariuszek z czasów II wojny światowej, powstańców warszawskich oraz ludzi kultury, nauki, polityki i sportu: m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Szpilmana, Ryszarda Kapuścińskiego, Kory Jackowskiej, Kazimierza Górskiego czy Władysława Bartoszewskiego.
W ostatnim dniu wyjazdu prześledziliśmy tysiącletnią historię Żydów polskich w Muzeum Polin, szczególną uwagę zwracając na historię XX wieku i upamiętnienie bohaterów warszawskiego getta. Zajrzeliśmy również do II Liceum im. Stefana Batorego, gdzie uczyli się m.in. „Zośka”, „Rudy” i „Alek” oraz Krzysztof Kamil Baczyński, a tuż przed powrotem do Krakowa weszliśmy na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie znajdują się piękne ogrody i skąd ostatni raz spojrzeliśmy na panoramę stolicy, która zostawi w nas wiele wspomnień – i wiele informacji, do jakich będziemy wracać na lekcjach historii i języka polskiego.