27 października 2018 odbyła się faza grupowa Turnieju Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea. Oficjalnym partnerem tegorocznej edycji został Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, toteż drużyna naszego Liceum w składzie: Eryka Ball, Dorian Brykalski, Michał Kękuś i Krzysztof Nowak, udała się do siedziby Instytutu przy ulicy Grodzkiej 52.
Istotą turnieju była możliwość rozwoju umiejętności uczestników w debatach oksfordzkich, w oparciu o tezy powiązane z tematyką naszego miasta – Krakowa.
Atmosfera wydarzenia i nadchodzącej rywalizacji dawała się odczuć już od samego rana. Dzień rozpoczął się od rejestracji drużyn. Gdy wszystkie zainteresowane szkoły zgłosiły już swoje zespoły, przystąpiono do uroczystego otwarcia turnieju. Wszystkie drużyny zostały powitane przez organizatorów oraz zaznajomione ze strukturą i zasadami przedsięwzięcia.
Faza wykładów
Po niedługim wstępie, przyszła pora na kolejny etap wydarzenia, mający na celu edukację uczestników – profesjonalnie przygotowany wykład. Organizatorzy zadbali bowiem, aby przed rozpoczęciem debat zapoznać dokładniej uczestników z problemami, nad którymi przyjdzie im później dyskutować.
Pierwszy wykład, przeprowadzony przez dr. hab. Andrzeja Bukowskiego dotyczył tezy – „Miasto powinno nagradzać obywateli głosujących do rady dzielnicy”. Przedstawione zostały w nim m.in. problemy dzielnic związane z niskim budżetem, jak i zakres obowiązków rady dzielnicy w związku z potrzebami mieszkańców. Wykład z pewnością skłonił słuchaczy do refleksji i pomógł w późniejszym poradzeniu sobie z tezą.
Kolejnym punktem dnia było losowanie drużyn do fazy grupowej. Nasze Liceum trafiło do grupy A, wraz z Zespołem Szkół nr 1 z Działdowa, I LO i VIII LO z Krakowa. Rywalizacja zapowiadała się wobec tego bardzo interesująco.
Następnie przeprowadzone zostały pozostałe dwa wykłady dotyczące tez debat, kolejno: „Obecnie największym problemem Krakowa nie jest smog” poprowadzony przez dr. hab. Katarzynę Ornacką i mgr Martę Kamińską, który udowadniał, że największym problemem w Krakowie jest zbyt mała ilość rodzin zastępczych i wykład nt. „Kraków, za przykładem Barcelony i Berlina, powinien wprowadzić zakaz krótkoterminowego wynajmu mieszkań”, którym zajął się dr. hab. Hubert Kaszyński.
Po zakończeniu wykładów przyszedł czas na meritum całego wydarzenia – debaty.
Debaty
W pierwszej z nich, nasi uczniowie mierzyli się z drużyną ZS nr 1 z Działdowa. Po wyrównanej dyskusji, którą sędziowie nazwali „remisem ze wskazaniem”, nasza drużyna niestety uległa oponentom z województwa warmińsko-mazurskiego.
Wynik drugiej debaty również nie mógł zadowolić naszych uczniów. Rywale z VIII LO okazali się tym razem lepsi.
Upragnione zwycięstwo udało się uzyskać dopiero w ostatniej debacie, w której to zespół naszej szkoły zmierzył się z I LO. Tę walkę wygraliśmy.
Podsumowanie
Niniejsze wyniki uplasowały naszą drużynę na 3 miejscu w 4-drużynowej grupie. Przygoda XLIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie z tegoroczną edycją Turnieju Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea skończyła się już na fazie grupowej. Należy jednak spojrzeć na pozytywne aspekty wydarzenia. Wszystkie debaty oraz wykłady były cenną lekcją dla naszych uczniów. Będą oni mogli wyciągnąć wnioski i doświadczenie, które miejmy nadzieję, zaprocentuje w przyszłych debatach.
Michał Kękuś
Zobacz też Wcześniejszy wpis o Debatach Oksfordzkich