80. rocznica egzekucji pod Bogiem Ojcem

Przed doskonale znaną wszystkim podgórzanom figurą Bóg Ojciec przy Limanowskiego codziennie ktoś pali świeczkę. Pamięta. O czym? 20 listopada 1943 roku przy ul. Wielickiej 1, przy Starym Cmentarzu Podgórskim, obok miejsca, w którym obecnie stoi kapliczka Bóg-Ojciec Niemcy rozstrzelali 10 Polaków. Egzekucja była odwetem władz niemieckich za wykonanie przez żołnierzy polskiego podziemia wyroku śmierci na strażniku więziennym L. Nowaku, wykonującym za łapówki wyroki kapturowe na polskich więźniach przetrzymywanych przy ul. Senackiej. Polacy zostali przywiezieni z więzienia przy Montelupich w Krakowie. 20 listopada tego roku mija 80. Rocznica tych wydarzeń.

Grupa uczniów wraz z Panią wicedyrektor prof. Bożeną Kiszniewską oraz prof. Pauliną Warchał brali udział w obchodach 80. rocznicy egzekucji pod Bogiem Ojcem. Muzeum Podgórza – oddział Muzeum Krakowa wraz z oddziałem Pomorska, Radą dzielnicy XIII oraz Stowarzyszeniem PODGORZE.PL  na uroczystości upamiętnili to tragiczne wydarzenie. W Muzeum Podgórza uczniowie dowiedzieli się o okolicznościach egzekucji, o przebiegu zdarzeń, a następnie przeszliśmy pod figurę, aby zapalić świece i przeczytać fragmenty zeznań świadków tych listopadowych wydarzeń, które znajdują się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.