II miejsce podczas finału regionalnego debat historycznych

II miejsce podczas finału regionalnego debat historycznych

Dnia 20 kwietnia 2023 roku nasza drużyna wzięła udział w finale debat historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Finał odbył się w Biurze Edukacji Narodowej IPN przy ulicy Dunajewskiego 8 w Krakowie. Szkołę reprezentowali Marcin Dąbrowski, Ula Klimas, Bartosz Pałka i Paweł Dziób. Rezerwową była Anna Vitushyńska. Z kolei opiekunem grupy na konkursie był prof. Marcin Papież.

Zwycięstwo w pierwszej debacie

Podczas pierwszego starcia debatowaliśmy nad tezą: Wysiłek zbrojny Polaków pod Monte Cassino był potrzebny. Nasza drużyna jednogłośnie pokonała bardzo mocnych przeciwników, którymi byli uczniowie III LO w Tarnowie.

Drugie starcie

W drugim pojedynku, który miał wyłonić zwycięzcę konkursu, zmierzyliśmy się z reprezentacją III LO w Krakowie i rozprawialiśmy nad tezą: Wkład polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej nie został należycie doceniony. Debata była bardzo interesująca i utrzymana na świetnym poziomie, jak to zresztą na finał małopolski przystało. Ostatecznie sędziowie w proporcji 3:2 zadecydowali, że to III Liceum zajmuje pierwsze miejsce. Taki wynik świadczy jednak o tym, że nasi uczniowie nie oddali tego starcia bez walki i wykazali się niesamowitym zaangażowaniem, wiedzą i umiejętnościami retorycznymi.

Vice-mistrzowie Małopolski

Zajęliśmy ostatecznie drugie miejsce w Małopolsce i jesteśmy dumni z naszej drużyny.

Tytuł najlepszego mówcy

Warto nadmienić, że nasz uczeń, Paweł Dziób, został nagrodzony przez panel sędziowski tytułem najlepszego mówcy całego turnieju, obejmującego dwa etapy i w którym udział wzięło kilkanaście drużyn z całej Małopolski.