Zakończenie sezonu debatanckiego z sukcesem – Tarnowska Noc Debaty

Tarnowska Noc Debaty

W nocy z 23 na 24 czerwca w III LO w Tarnowie odbyła się V Tarnowska Noc Debaty. Jest to wydarzenie wyjątkowe na debatanckiej mapie Polski ze względu na nocną porę debat. Pierwsze debaty rozpoczęły się o godzinie 20:00, finał rozpoczął się po 7:00, a całe wydarzenie zakończyło się około 8:30. Prorocze okazały się słowa organizatorów na wstępie wydarzenia, że jest to coś w czym biorą udział osoby szalone. Drużyny, które dotrą do finału, debatowały 12 godzin prawie bez przerwy. Jakie to męczące widać po twarzach naszych debatantów na zdjęciach poniżej. W wydarzeniu wzięła udział drużyna z naszej szkoły w składzie: Ula Klimas, Bartosz Pałka, Marcin Dąborwski oraz Paweł Dziób. 

Wydarzenie to miało być przede wszystkim spędzeniem czasu w dobrej atmosferze i luźnym zakończeniem sezonu. Poza osobami zajmującymi się sędziowaniem w skład panelów sędziowskich wchodzili sami uczestnicy z innych drużyn, a dodatkowe punkty przyznawane były m.in. za „pozytywne wibracje”. Za ten element nasza drużyna zdobyła bardzo dużo punktów, m.in. przywdziewając na siebie różne outfity wywołujące uśmiechy. 

Faza grupowa

Nasza drużyna rozpoczęła swoją przygodę od walki z jednym z najtrudniejszych przeciwników, drużyny złożonej ze swoich tutorów z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Mistrzowie i ich uczniowie debatowali nad tezą „Współczesne gry wideo mają większy potencjał edukacyjny niż tradycyjne formy szkolnictwa”. Tym razem górą była drużyna złożona z doświadczonych w debatach przeciwników i nasza szkoła musiała uznać wyższość przeciwników. W drugim pojedynku fazy grupowej nasza drużyna debatowała nad tezą „Wędrówka bez celu jest jak życie bez perspektyw” i tutaj zdecydowanie wygrała z przeciwnikiem z jednej z tarnowskich szkół, tym samym awansując do ćwierćfinału.

Faza pucharowa

Pojedynki tej fazy odbywały się już po północy. Nasza drużyna, choć zmęczona, naładowana była pozytywną energią i w świetnych humorach rozpoczęła kolejne spory na słowa. W ćwierćfinale pokonała swoich oponentów w dyskusji nad tezą „Społeczeństwo, w którym konstrukt nadziei by nie powstał, byłoby lepsze”, natomiast w półfinale znowu stanęła na wysokości zadania i w starciu na temat „Wszystko, co kiedyś było grzechem, teraz jest chorobą”, ponownie triumfowała. 

Wielki finał

Po 4 debatach nasza drużyna, szczęśliwa choć zmęczona, przygotowywała się do wielkiego finału z drużyną z II LO w Tarnowie. Swój półfinał zakończyła przed 6 rano, finał zaplanowany był na około 7. Drużyna wykorzystała ten czas w różny sposób, część przygotowywała się do tezy, część wykorzystała czas, żeby zregenerować siły poprzez krótką drzemkę. W finale debatowaliśmy nad tezą „Odmienne poczucia humoru przyniosły więcej strat niż korzyści”. Mimo całonocnego zmęczenia, wyczerpania organizmów i umysłów, aula, w której odbywało się starcie, była niemal zapełniona. Drużyny dostarczyły niesamowitych emocji i debata stała na świetnym poziomie. Sędziowie po długiej naradzie zadecydowali, że stosunkiem głosów 3 do 2 wygrywa drużyna z Tarnowa. 

II miejsce!

Nasza drużyna zdobyła II miejsce w całym turnieju. Uważamy to za wielki sukces. Sam turniej stał na bardzo dobrym poziomie, od którego nasz zespół nie odstawał, a wręcz przeciwnie. Jest to dla nas świetne zwieńczenie tego sezonu i już nie możemy doczekać się kolejnego, w którym mamy nadzieje dostarczać podobnych emocji i powodów do dumy. 

Dziękujemy organizatorom wydarzenia za przygotowanie tej świetnej i niezapomnianej nocy.