Spotkanie z Miriam Synger

Czy bocian jest koszerny? Jak wygląda współczesny szabat? Jak wygląda pozycji kobiety w judaizmie? Jaka jest sytuacja żydów w Afryce? Na te i na wiele innych pytań naszych uczniów 21 marca odpowiadała Miriam Synger.

O gościu

Jest to „ortodoksyjna Żydówka. Polska patriotka. Matka pięciorga dzieci. Żona. Od urodzenia w Krakowie z czteroletnią przerwą na pobyt w Izraelu i pięcioletnią w Łodzi. Z wykształcenia socjolożka, na co dzień edukatorka żydowska. Publikuje artykuły o tematyce żydowskiej. Kształci dzieci i dorosłych. Jej relacje na Instagramie i TokToku (@jestem_zydowka) zyskały ogromną popularność”.

Spotkanie

Przed samym spotkaniem nasi uczniowie mogli zadać pytania, wrzucając je do specjalnie przygotowanej skrzynki pytań. W skrzyni pojawiło się kilkadziesiąt pytań i z nimi zmierzyła się nasza gościni. Nie miała ona łatwego zadania, gdyż część z pytań okazało się wymagających. Wydaję nam się, że tego rodzaju spotkania mają sens i są bardzo rozwijające. Poprzez poznanie innych kultur i ludzi człowiek nie tylko dowiaduje się więcej o nich samych, ale i rozwija się, poznając tym samym bardziej siebie.