Metale, odlewy i druk 3D

3 czerwca 2021 r. 5 uczennic z klasy 2b pod opieką prof. Adama Nowaka wybrało się na dni otwarte do Krakowskiego Instytutu Technologicznego.

Na samym początku wycieczki oglądaliśmy wystawę przedstawiająca zdjęcia różnych stopów metali i żeliw spod mikroskopu. To było niezwykłe. Następnie udaliśmy się do kolejnej wystawy połączonej z prezentacją procesów odlewniczych, a także najnowszych urządzeń technologii przemysłowych.

Zaraz po prezentacji pani przewodnik zaprowadziła nas do pomieszczenia w którym znajdowała się ogromna, nowoczesna maszyna do wytwarzania i obróbki różnych materiałów. Zostaliśmy wtajemniczeni w technologię druku 3D na bazie metali, tworzyw sztucznych oraz ceramiki, a także w proces wytwarzania materiałów oraz narzędzi dla przemysłu zaawansowanych technologii. Kolejnym punktem programu było poznanie jak działa technologia 3D, w jaki sposób można zrekonstruować przedmioty materii nieożywionej, poznać tajniki budowy rozmaitych przedmiotów oraz dowiedzieć się gdzie możemy wykorzystać nowoczesne rozwiązania technologiczne. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowocześniejsze w Europie sprzęty do technologii 3D.

Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy była wielka hala, na której odbywają się procesy odlewnictwa różnych przedmiotów codziennego użytku. Specjalista w tej dziedzinie opisał nam krok po kroku jak wykonuje się odlew dowolnego przedmiotu, a także zdradził kilka faktów dotyczących samego odlewnictwa.

Dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych rzeczy na temat Instytutu i jego działalności, a także zdobyliśmy cenną wiedzę na temat technologii tej sprzed wieków i tej super nowoczesnej. 

Julia Borkowska