Dzień książki

23 kwietnia uczciliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchody zostały przygotowane pod kierunkiem nauczyciela języka hiszpańskiego, profesora Ramona Lodeiro Valesa. 

Uczniowie klasy II b przedstawili prezentacje na temat patronów tego święta: Miguela de Cervantesa i Williama Szekspira (obaj zmarli 23 kwietnia 1616 roku), a także polskich noblistów związanych z Krakowem: Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Zaprezentowali także zachęcające do czytania plakaty z ilustracjami do ich ulubionych książek i cytatami z nich. 

Obejrzeliśmy film pokazujący, jak Dzień Książki świętuje się w kraju, który zapoczątkował jego obchody, czyli Hiszpanii: odbywają się tam wtedy wielkie targi książek, czemu towarzyszą stoiska z czerwonymi różami, król i królowa wręczają Nagrodę Cervantesa  dla wybitnego pisarza hiszpańskojęzycznego, a także odczytywany jest w całości „Don Kichot”. Wysłuchaliśmy też hymnu Światowego Dnia Książki (ze słowami z wiersza Tadeusza Rożewicza, „Włosek poety”). 

Dzięki akademii przypomnieliśmy sobie, że książki dają możliwość rozwoju i życia w wielu światach naraz, są świetnym sposobem na oderwanie się od realnego świata w chwilach, gdy taka ucieczka jest nam potrzebna. Każdy uczeń, który oglądał wystąpienia swoich kolegów, otrzymał na pamiątkę zakładkę z tytułami wartościowych i ciekawych książek, po które może sięgnąć, jeśli nie wie, od czego zacząć. Zachęcamy wszystkich do czytania, a osobom zaangażowanym w organizację obchodów tego szczególnego święta serdecznie dziękujemy!

Autorki notatki: Milena Solecka oraz Jadwiga Łuszczek

Zdjęcia: Milena Solecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *