104 rocznica odzyskania niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

W 2022r. świętujemy 104 rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapy Europy. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczennice i uczniowie XLIII LO przygotowali akademię, w której przypomnieli trudną drogę Polaków do wolności, począwszy od rozbiorów aż po rok 1989.

W cieniu wojny w Ukrainie po raz kolejny okazuje się, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Dlatego przesłaniem uroczystości stały się słowa Marka Edelmana:

Musimy uczyć w szkołach, w przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem, że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem. Musimy walczyć ze złem tak, żeby ten, który czyni zło, zrozumiał, że nie będzie dla niego litości.

Piosenka Lecha Makowieckiego – jako wymowne podsumowanie akademii – skłoniła słuchaczy do refleksji na temat niezwykle aktualnego pytania, czym tak właściwie jest dziś patriotyzm?

PATRIOTYZM – posłuchaj

Opracowanie scenariusza: dyr Bożena Kiszniewska
Nauczyciele współorganizujący: Jakub Kotarba, Ewa Misztal
Wykonawcy:
kl. I a: Aleksander Bałakajew, Bartosz Bubula, Mateusz Obojski
kl. I b: Milena Kot, Anna Czerwińska, Zofia Sitkiewicz, Wiktoria Stafiej, Oliwia Urbańska, Oliwia Merynda, Zygmunt Wójcik – gitara
kl. I c: Julia Kisiel
kl. I d: Zuzanna Ożóg – skrzypce