10 kwietnia klasa 3b zwiedziła Fabrykę ‘Emalia’ Oskara Schindlera – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie zapoznała się z dziejami krakowskiego getta oraz znaną nam już z ekranizacji filmowej historii Żydów ratowanych w czasie Zagłady przez słynnego właściciela fabryki. Wizyta w muzeum i rozmowa z doświadczoną przewodniczką, panią Ewą Polańską, pozwoliła zweryfikować niektóre mity utrwalone w dziele Stevena Spielberga.
Następnie, z panią Janiną Naskalską-Babik, znawczynią żydowskiej historii Krakowa, odwiedziliśmy miejsca pamięci po getcie, słuchając opowieści związanych m.in. z pomnikiem na Placu Bohaterów Getta i zachowanym przy ul. Lwowskiej fragmentem muru odgraniczającego w czasie wojny „dzielnicę zamkniętą” od aryjskiej części miasta.
Celem wyjścia było poszerzenie kontekstów dla omawianej właśnie przez uczniów literatury czasów wojny i okupacji, a także pogłębienie wiedzy o historii lokalnej.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Miejsce po getcie”, finansowanego z funduszy The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights.

















