Święto Edukacji Narodowej – Święto Naszej Szkoły: 120 lat w Podgórzu

11 października uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Przy tej okazji, zgodnie z tradycją, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych – w tym roku wyjątkowo uroczyste, bo połączone z obchodami Jubileuszu 120-lecia naszej Szkoły.

Akademię rozpoczęła uroczystość ślubowania – pierwszoklasiści złożyli tradycyjną przysięgę, przyrzekając rzetelnie wypełniać swoje szkolne obowiązki oraz zachowywać godną postawę moralną i obywatelską. Pani dyrektor, Bożena Skowronek, pogratulowała uczniom oficjalnego dołączenia do grona społeczności szkolnej i życzyła im postępów w dalszej edukacji. Wręczyła również Nagrody Dyrektora pracownikom, którzy szczególnie wyróżnili się w ubiegłym roku szkolnym. Następnie przedstawicielki Rady Rodziców złożyły życzenia gronu pedagogicznemu Szkoły. Później scena należała już wyłącznie do uczniów.

Uczennice klasy 3 b opowiedziały publiczności o początkach Szkoły, która została wybudowana w 1904 roku. Przypomniały, jakie były to czasy dla Podgórza i dla Krakowa – okres dynamicznego rozwoju przemysłowego, rozkwitu sztuki w epoce Młodej Polski, ale też mroczna noc zaborów. W tym samym roku, kiedy gmach „Pod Benedyktem” przygotowywano do otwarcia, Stanisław Wyspiański kończył swój wielki, choć mniej znany niż „Wesele”, dramat – „Noc listopadowa”. W sztuce tej historia powstania listopadowego łączy się z opowieścią o greckich bogach, próba odpowiedzi na pytanie o możliwość odzyskania niepodległości przez Polaków miesza się z namysłem nad zagadnieniami ogólnoludzkimi – tym, na ile człowiek sam decyduje o losie swoim i swojego narodu.

Uczniowie klas 3 c i 3 d, pod kierunkiem prof. Ewy Goczał i prof. Zofii Mikuś, przygotowali inscenizację wybranych fragmentów „Nocy listopadowej”. Wcielili się w role samego twórcy, Stanisława Wyspiańskiego, przywódcy powstania listopadowego, Piotra Wysockiego i towarzyszących mu Podchorążych, a także postaci z mitologii greckiej: m.in. Pallas Ateny, Demeter i Kory, Hekate i Hermesa. Przedstawili publiczności spójny spektakl, który miał przypomnieć o tym, co w czasie zaborów, kiedy powstawała nasza szkoła i tworzył Wyspiański, było ważne: wolność i edukacja, piękno sztuki oraz wpływ, jaki kultura i wiedza mogą mieć na nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *