Projekt Erasmus+

Od dziś przez pięć dni będziemy gościć w murach naszej Szkoły młodzież z Czech, Węgier i Włoch, ponieważ rozpoczęliśmy realizację projektu Erasmus+. Tytuł projektu brzmi: Złoty trójkąt renesansu. Beatrycze z Neapolu, Maciej Korwin i Władysław II Jagiellończyk.

Projekt zakłada zapoznanie uczniów ze skomplikowanymi relacjami politycznymi między czterema państwami, to jest: Polską, Czechami, Węgrami i Włochami. Ma także rozwijać wiedzę na temat europejskiego dziedzictwa kulturowego doby renesansu.

Mamy za sobą pierwsze wspólne zajęcia, których celem była integracja uczestników projektu. Uczyliśmy się języka polskiego – podstawowych zwrotów i przydatnych słów. Goście z trudem przyswajali sobie głoski typu: sz,cz,rz, ś, ć. Najlepiej z tym zadaniem radzili sobie uczniowie z Czech.

Po obiedzie odbyły się warsztaty historyczne. Uczniowie XLIII LO prezentowali historię Jagiellonów – ich związki z Czechami, Węgrami i Włochami. Dużo uwagi poświęcili epoce renesansu i zabytkom, które możemy podziwiać na terenie naszego miasta. Dzień zakończyła nauka renesansowego tańca w rytm muzyki z epoki.