Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. „The Significance of the Holocaust for Contemporary Social Work”

Dzięki współpracy XLIII LO z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego 23 czerwca 2021r. społeczność szkolna wraz z opiekunami panią dyrektor Bożeną Kiszniewską i panią Ewą Misztal miała możliwość uczestniczenia w Międzynarodowym Seminarium Naukowym pt. The Significance of the Holocaust for Contemporary Social Work. Spotkanie dotyczyło trudnych miejsc pamięci, dziedzictwa pokoleniowego oraz sposobów radzenia sobie z traumatycznymi doświadczeniami. Całość odbywała się w języku angielskim.

PROGRAM OF THE SEMINAR
Moderation: Hubert Kaszyński – Institute of Sociology, Jagiellonian University
Introduction
Pnina Ron – School of Social Work, University of Haifa, Israel
What can social workers learn from the second generation’s experience?
Olga Klepáčková, Martina Černá, Pavla Šlechtová – Department of Social Work, College of Polytechnics Jihlava, Czech Republic
Legacy still alive: What can we learn from the social work in the Terezin ghetto?
Olga Maciejewska – Institute of Sociology, Jagiellonian University, Julia Pawlikowska – Institute of Therapy and Social Education – Association
The axiological education in the field of difficult heritage. Krakow experiences.
Student voices:
Jakub Ćwięka, Maria Łapińska, Klementyna Rogalska-Trnka – Institute of Sociology, Jagiellonian University
Open space for discussion