Dzień Kultury Włoskiej

28 marca w XLIII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Chrzanowskiej w Krakowie odbył się Dzień Kultury Włoskiej, na który zaproszone zostały wszystkie osoby uczące się języka włoskiego.

Impreza rozpoczęła się od konkursu krótkometrażowych filmów wykonanych przez uczniów pt. Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego?. Uczestnicy oglądali wszystkie obrazy, a następnie anonimowo głosowali na ten, który najbardziej im się podobał. Pierwsze miejsce zajął film przygotowany przez uczniów klasy trzeciej – Wojciecha Bienia i Brunona Fritza. Drugie miejsce zdobył film Grzegorza Kurlita i Wiktora Ziai z klasy drugiej, zaś na trzecim miejscu znalazł się obraz tegorocznego maturzysty Bartłomieja Bystrzyckiego.

Po przerwie odbył się wykład i prezentacja na temat włoskiej kuchni. To ciekawe wystąpienie poprowadziły pani dr Alicja Paleta oraz pani dr Anna Dyda z Zakładu Filologii Włoskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczniowie biorąc aktywny udział w warsztatach mieli okazję poznać typowe dla Włoch potrawy i tradycje kulinarne, a także poszerzyć swoją wiedzę o kulturze tego śródziemnomorskiego kraju.

Dużym zainteresowaniem cieszył się quiz o geografii, historii i kulturze włoskiej, w którym brali udział wszyscy uczniowie podzieleni na trzyosobowe grupy. Bezkonkurencyjne okazały się Martyna Calik, Magdalena Filipczyk i Oliwia Jelonek, które zajęły pierwsze miejsce. Zaraz za nimi uplasowały się Jagoda Bobek, Wiktoria Rządzik i Oliwia Zawada. Trzecie miejsce zajęły Katarzyna Majerczyk, Aleksandra Seweryn i Nina Strączek.

Ostatnią atrakcją wydarzenia była gra w typowo włoską grę Tombola, która odbywała się w języku włoskim. Rywalizacji towarzyszył dobry humor i świetna zabawa.

Na zakończenie pani dyrektor Bożena Kiszniewska pogratulowała zwycięzcom i wręczyła im nagrody.

Wszyscy uczestnicy wyszli ze spotkania bardzo zadowoleni. Wydarzenie to z pewnością zachęciło uczniów do dalszej nauki języka włoskiego.

Serdecznie dziękujemy organizatorce pani profesor Magdalenie Osocha za przygotowanie tej imprezy, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana.

Katarzyna Majerczyk, Anna Cieślik