Jubileusz 120-lecia Szkoły: uroczystość w Muzeum Podgórza

18 listopada 2024 roku w gościnnej Sali Spotkań Muzeum Podgórza świętowaliśmy 120-lecie naszej szkoły.

Uroczystość otworzyła w imieniu tej instytucji kierująca nią pani Melania Tutak. Następnie gości przywitała dyrektor XLIII Liceum Ogólnokształcącego, pani Bożena Skowronek, która w krótkim przemówieniu przypomniała, że szkoła to nie tylko i nie przede wszystkim mury, ale ludzie budujący przez dekady jej historię i renomę. Nie zabrakło ich wśród osób zaproszonych – gościliśmy byłą dyrektor Gimnazjum nr 35, które mieściło się wcześniej w budynku obecnego liceum, panią Halinę Longę, a także nauczycielki: panią Marię Golonkę, panią Barbarę Nędzę i panią Marię Fortunę-Sudor.  

W wydarzeniu wzięli udział  również przedstawiciele Rady Dzielnicy XIII, pani Katarzyna Lasota i zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy XIII pan Tomasz Kołomyjski , którzy przekazali Dyrekcji list gratulacyjny z okazji Jubileuszu. Wśród gości należy także wymienić przewodniczącą Rady Rodziców, panią Małgorzatę Garcię, profesora Huberta Kaszyńskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz przedstawiciela Stowarzyszenia FestivALT, pana Józefa Legierskiego.  Nie zabrakło oczywiście także reprezentantów obecnego grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców oraz sympatyków szkoły.

Pani wicedyrektor Bożena Kiszniewska ogłosiła wyniki konkursu plastyczno-graficznego „Na 120-lecie”. Pierwsze miejsce w kategorii prac plastycznych zajęła Julia Łypik, drugie – Kamil Dziedzic, a trzecie – Bartosz Tutak. W kategorii projektów graficznych zwyciężyła Alicja Okarmus.

Uroczystości towarzyszył wykład pracowników Muzeum Podgórza, pani Anny Warzechy i pana dr Roberta Gawła o historii i architekturze podgórskich szkół. W ramach wydarzenia odbyła się także promocja publikacji okolicznościowej „Od Miejskiej Szkoły Ludowej do XLIII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Chrzanowskiej”, w której zawarliśmy m.in. artykuł o historii i współczesności Szkoły „pod Benedyktem”, a także wywiady uczniów z osobami, które szczególnie dobrze ją znają: byłych i obecnych pedagogów.

Część oficjalną zamknęła niespodzianka – prezent od Muzeum Podgórza w postaci pysznego tortu z Cukierni Józefa Wilka. W części mniej oficjalnej nie zabrakło długich rozmów i mnóstwa życzeń długiej i dobrej przyszłości dla szkoły.