Poznając Podgórze: spacer „Szlakiem Bednarskiego”

19 września 2024 r. klasa 3 b pod opieką prof. Ewy Goczał wzięła udział w spacerze edukacyjnym „Szlakiem Bednarskiego”. Przewodniczką była pani Anna Warzecha z Muzeum Podgórza, która w telegraficznym skrócie, ale ciekawie i treściwie przedstawiła nam historię życia Wojciecha Bednarskiego – legendarnego podgórskiego pedagoga i działacza społecznego.

Już wyruszając spod naszego liceum, uczniowie dowiedzieli się czegoś nowego o jego historii – jako jednej z czterech szkół zbudowanych w okresie swoistego boomu oświatowego, jaki miał miejsce w Podgórzu na przełomie XIX i XX wieku. Następnie udaliśmy się w stronę Rynku Podgórskiego, poznając losy Bednarskiego, który, pochodząc z wielodzietnej chłopskiej rodziny, zdołał zdobyć wykształcenie, zostać wybitnym nauczycielem i kierownikiem pierwszej podgórskiej Szkoły Ludowej, a także aktywnym członkiem Rady Miejskiej i inicjatorem wielu pozytywnych działań, przede wszystkim utworzenia parku miejskiego.  Zatrzymaliśmy się przed Magistratem, gdzie nasz bohater pracował jako radny miasta Podgórza, oraz w okolicy willi „Julia”, którą wybudował na cześć swojej żony. Wreszcie dotarliśmy do Parku Wojciecha Bednarskiego – nazwanego tym imieniem jeszcze za życia patrona – a na zakończenie przyjrzeliśmy się muralowi upamiętniającemu 100. rocznicę połączenia Krakowa z Podgórzem.

Dzięki temu spacerowi lokalna historia stanie się nam lepiej znana i bliższa, zwłaszcza ta związana z edukacją, co tym ważniejsze, że wydarzenie zostało zorganizowane jako część obchodów jubileuszu 120-lecia naszej szkoły.