Mariusz Wollny – spotkanie z autorem

Spotkanie autorskie

Nie lada atrakcją dla młodzieży są spotkania z autorami, ilustratorami, wydawcami, ludźmi kultury.

Spotkania autorskie są potrzebne  zarówno pisarzom jak i czytelnikom. Są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich. Internet nie zastąpi spotkania autorskiego, czyli fizycznego kontaktu z pisarzem, jego bezpośredniej rozmowy z czytelnikiem.

Dnia 22 listopada uczniowie naszej szkoły mięli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pisarzem Panem Mariuszem Wollnym, który opowiedział nam o swojej pasji do czytania i pisania książek. Spotkanie to było niezwykłe, gdyż Pan Mariusz wprowadził nas w świat historii Polski racząc nas wykładem na pt.: „Słynne ucieczki” – Władysława Łokietka (dwukrotnie – przed Henrykiem Probusem oraz Wacławem II), Kazimierza Wielkiego spod Płowców, Wilhelma Habsburga z Wawelu, Kazimierza Jagiellończyka spod Chojnic, Henryka Walezego z Wawelu, Jana Kazimierza na Śląsk, Stanisława Leszczyńskiego z Gdańska i nie tylko, Stanisława Poniatowskiego do młyna.

Notka o Mariuszu Wollnym (źródło strona pisarza: https://kacper-ryx.home.pl/)

Ślązak z pochodzenia, krakus z wyboru. Urodzony 25 lipca (zodiakalny Lew) 1958 r. we Wrocławiu, sukcesywnie przenosił się na wschód. Młodość spędził w Gliwicach, głównie uganiając się z łukiem po wertepach, bowiem zakochał się w Indianach i tej miłości jest wierny do dziś. W wolnych chwilach pożerał książki (głównie podróżnicze i awanturnicze) i to też mu zostało. Pod wpływem Trzech muszkieterów przez rok trenował szpadę w „Piaście” Gliwice. Mimo to jakoś pokończył szkoły, najbardziej lubiąc geografię i historię, które to pasje spróbował połączyć w jednej etnografii.

Po maturze rozpoczął studia w Krakowie i już tu utknął, kończąc swój prywatny Drang nach Osten. W 1983 r. ukończył studia etnograficzne na UJ, dwa lata potem, pod kierunkiem sławnego znawcy sztuki ludowej, prof. Romana Reinfussa, obronił pracę magisterską. W tzw. międzyczasie zdążył założyć rodzinę i przewędrować z przyjaciółmi niemal całe Beskidy w te i z powrotem, bowiem włóczęgi z plecakiem (dawniej także namiotem) po górach lubi nade wszystko. Po studiach podjął pracę w szkole podstawowej w Mogilanach pod Krakowem jako nauczyciel historii i parał się tym do niedawna. Z tego powodu był zmuszony ukończyć podyplomowy kurs historii na UJ, dzięki czemu jednak „ma papiery” na udawanie historyka.

Ale przede wszystkim ma aż cztery wspaniałe kobiety swego życia: żonę Różę i trzy córki, z których dwie plastyczki (Zorka i Zuza) ilustrują mu książki, a trzecia (poliglotka Janka) jest współautorką jednej z nich.

Jest autorem książek:

Historia jak bajka, czyli poczet Piastów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 1997); na podstawie tej książki w sezonie 2000/2001 aktorzy scen krakowskich na obszarze całej Małopolski wystawiali spektakl dla szkół Początki państwa polskiego,

• Co za historia („Aksjomat”, Kraków 1998),
  • Kazimierz Wielki, wizjoner i reformator („Helicon”, Kraków 2000),
  • Był sobie król… I, czyli poczet Piastów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 2003 – drugie, nieco rozszerzone wydanie Historii jak bajka),
  • Był sobie król…II, czyli poczet Jagiellonów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 2004),
  • Bardzo bzdurne bajdurki („Skrzat”, Kraków 2005),
  • Krew Inków, rzecz o awanturnikach końca XVIII w. („Muza”, Warszawa 2006),
  • Tropem smoka, bajeczny przewodnik po magicznym Krakowie dla dzieci i młodzieży („Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego”, Kraków 2006; II wydanie – Kraków 2007),
  • Kacper Ryx („Otwarte”, Kraków 2007),
  • Kacper Ryx i król przeklęty („Otwarte”, Kraków 2008),
  • Oblicze Pana („Otwarte”, Kraków 2009),
  • Jak Lolek został papieżem („Skrzat”, Kraków 2009),
  • Kacper Ryx i tyran nienawistny („Otwarte”, Kraków 2010),
  • Kacper Ryx i król alchemików („Otwarte”, Kraków 2012),
  • Tropem smoka, przewodnik po Magicznym Krakowie (nowe wydanie „Alter”, Kraków 2012) (dostępna po również po angielsku jako Tracing the dragon, a fabulous guide to Cracow oraz po hiszpańsku jako Persiguiendo al Dragón, guía fantástica de Cracovia)

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za znalezienie czasu dla uczniów naszej szkoły.

p. Paulina Warchał

Zobacz też...