Mariusz Wollny – spotkanie z autorem

Spotkanie autorskie

Nie lada atrakcją dla młodzieży są spotkania z autorami, ilustratorami, wydawcami, ludźmi kultury.

Spotkania autorskie są potrzebne  zarówno pisarzom jak i czytelnikom. Są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich. Internet nie zastąpi spotkania autorskiego, czyli fizycznego kontaktu z pisarzem, jego bezpośredniej rozmowy z czytelnikiem.

Dnia 22 listopada uczniowie naszej szkoły mięli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pisarzem Panem Mariuszem Wollnym, który opowiedział nam o swojej pasji do czytania i pisania książek. Spotkanie to było niezwykłe, gdyż Pan Mariusz wprowadził nas w świat historii Polski racząc nas wykładem na pt.: „Słynne ucieczki” – Władysława Łokietka (dwukrotnie – przed Henrykiem Probusem oraz Wacławem II), Kazimierza Wielkiego spod Płowców, Wilhelma Habsburga z Wawelu, Kazimierza Jagiellończyka spod Chojnic, Henryka Walezego z Wawelu, Jana Kazimierza na Śląsk, Stanisława Leszczyńskiego z Gdańska i nie tylko, Stanisława Poniatowskiego do młyna.

Notka o Mariuszu Wollnym (źródło strona pisarza: https://kacper-ryx.home.pl/)

Ślązak z pochodzenia, krakus z wyboru. Urodzony 25 lipca (zodiakalny Lew) 1958 r. we Wrocławiu, sukcesywnie przenosił się na wschód. Młodość spędził w Gliwicach, głównie uganiając się z łukiem po wertepach, bowiem zakochał się w Indianach i tej miłości jest wierny do dziś. W wolnych chwilach pożerał książki (głównie podróżnicze i awanturnicze) i to też mu zostało. Pod wpływem Trzech muszkieterów przez rok trenował szpadę w „Piaście” Gliwice. Mimo to jakoś pokończył szkoły, najbardziej lubiąc geografię i historię, które to pasje spróbował połączyć w jednej etnografii.

Po maturze rozpoczął studia w Krakowie i już tu utknął, kończąc swój prywatny Drang nach Osten. W 1983 r. ukończył studia etnograficzne na UJ, dwa lata potem, pod kierunkiem sławnego znawcy sztuki ludowej, prof. Romana Reinfussa, obronił pracę magisterską. W tzw. międzyczasie zdążył założyć rodzinę i przewędrować z przyjaciółmi niemal całe Beskidy w te i z powrotem, bowiem włóczęgi z plecakiem (dawniej także namiotem) po górach lubi nade wszystko. Po studiach podjął pracę w szkole podstawowej w Mogilanach pod Krakowem jako nauczyciel historii i parał się tym do niedawna. Z tego powodu był zmuszony ukończyć podyplomowy kurs historii na UJ, dzięki czemu jednak „ma papiery” na udawanie historyka.

Ale przede wszystkim ma aż cztery wspaniałe kobiety swego życia: żonę Różę i trzy córki, z których dwie plastyczki (Zorka i Zuza) ilustrują mu książki, a trzecia (poliglotka Janka) jest współautorką jednej z nich.

Jest autorem książek:

Historia jak bajka, czyli poczet Piastów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 1997); na podstawie tej książki w sezonie 2000/2001 aktorzy scen krakowskich na obszarze całej Małopolski wystawiali spektakl dla szkół Początki państwa polskiego,

• Co za historia („Aksjomat”, Kraków 1998),
  • Kazimierz Wielki, wizjoner i reformator („Helicon”, Kraków 2000),
  • Był sobie król… I, czyli poczet Piastów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 2003 – drugie, nieco rozszerzone wydanie Historii jak bajka),
  • Był sobie król…II, czyli poczet Jagiellonów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 2004),
  • Bardzo bzdurne bajdurki („Skrzat”, Kraków 2005),
  • Krew Inków, rzecz o awanturnikach końca XVIII w. („Muza”, Warszawa 2006),
  • Tropem smoka, bajeczny przewodnik po magicznym Krakowie dla dzieci i młodzieży („Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego”, Kraków 2006; II wydanie – Kraków 2007),
  • Kacper Ryx („Otwarte”, Kraków 2007),
  • Kacper Ryx i król przeklęty („Otwarte”, Kraków 2008),
  • Oblicze Pana („Otwarte”, Kraków 2009),
  • Jak Lolek został papieżem („Skrzat”, Kraków 2009),
  • Kacper Ryx i tyran nienawistny („Otwarte”, Kraków 2010),
  • Kacper Ryx i król alchemików („Otwarte”, Kraków 2012),
  • Tropem smoka, przewodnik po Magicznym Krakowie (nowe wydanie „Alter”, Kraków 2012) (dostępna po również po angielsku jako Tracing the dragon, a fabulous guide to Cracow oraz po hiszpańsku jako Persiguiendo al Dragón, guía fantástica de Cracovia)

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za znalezienie czasu dla uczniów naszej szkoły.

p. Paulina Warchał